Pytacie mnie często o mech chrobotek reniferowy. Co to właściwie jest? Postaram się Wam wyjaśnij wszystko w tym wpisie i odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania.

Co to jest chrobotek?

Mech chrobotek jest tak naprawdę porostem, czyli jest grzybem nie jest rośliną. Występuje w Ameryce, północnej Europie, a także w Azji. Chrobotek reniferowy lubi chłodny klimat, jednak występuje w nasłonecznionych miejscach. Mech ten upodobał sobie szczególnie Skandynawię, gdzie jest przysmakiem reniferów dzięki temu zyskał nazwę mchu reniferowego.  Chrobotek występuje również w Polsce, jednak jest częściowo pod ochroną.

Mech w naturalnym środowisku ma kolor biały, beżowy lub jasnoszary. Chrobotek jest krzaczkiem, który ma kilka centymetrów, jest mięciutki i bardziej przypomina swoim wyglądem mech, niż porost.

Czy mech chrobotek jest prawdziwy, żywy?

Tak, chrobotek reniferowy jest stabilizowany, impregnowany, dzięki temu się nie rozrasta i zachowuje swoje właściwości.

Chrobotek jest zbierany ręcznie, a następnie selekcjonowany. Jak już wcześniej wspomniałam, w naturalnym środowisku jest jasny. A więc skąd te soczyste kolory? Otóż mech reniferowy jest barwiony , zazwyczaj naturalnymi preparatami. Jednak niektórych kolorów nie da się uzyskać w sposób naturalny i producenci sięgają do chemicznych barwników.

Czy chrobotek potrzebuje jakieś specjalne warunki? Jak się go pielęgnuje?

Mech islandzki najlepiej się czuje, gdy wilgotność w pomieszczeniu wynosi 40-60%, są to również optymalne warunki dla człowieka. W Polsce w okresie grzewczym wilgotność w naszych domach drastycznie spada i z tego powodu chrobotek może nieco zwiędnąć. Jednak nie zalecam absolutnie podlewania, czy spryskiwania chrobotka wodą. W tym przypadku zalecam wietrzenie mieszkania, wieszanie mokrych ręczników na grzejniku, bądź używania nawilżacza powietrza. Chrobotek też nie przepada za zbyt wysokimi temperaturami, będzie się dobrze czuł poniżej 25 stopni Celsjusza. Nasze organizmy też lepiej funkcjonują w takich warunkach. Jeżeli będziemy stosować te metody my poczujemy się lepiej, a także chrobotek reniferowy.

Natomiast jeżeli Chrobotek będzie występował w bardzo wilgotnych pomieszczeniach, będzie on wchłaniał nadmiar wody z powietrza. Oczywiście wszystko z rozsądkiem, bo gdy umieścimy mech blisko kranu z wodą i będzie narażony na bezpośredni kontakt z wodą, chrobotek może utracić swój kolor, a także może zostać zmyty impregnat.

Jakie są właściwości chrobotka, poza dekoracyjnymi?

Mech reniferowy  niezaprzeczalnie ma walory estetyczne, pięknie udekoruje Twój dom czy biuro. Jednakże ta ekologiczna ozdoba, ma szereg innych zalet. 

Chrobotek i jego zalety:

  • Jest bezpieczny dla alergików. Mech jest impregnowany i barwiony naturalnymi barwnikami. (Przynajmniej ten, z którego ja korzystam). Ponadto filtruje powietrze z nieprzyjemnych zapachów, pyłków, a także toksyn.

  • Naturalny higrometr,  jest wskaźnikiem wilgotności powietrza w naszych domach.

  • Jest naturalnym filtrem powietrza, redukuje również nieprzyjemne zapachy oraz toksyny.

  • Nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych takich jak: podlewania, przycinania czy nawożenia, ponieważ jest zaimpregnowany gliceryną.

  • Wycisza pomieszczenia, mech chrobotek dzięki swojej gąbczastej strukturze pochłania dźwięki i dzięki temu tłumi hałasy.

Czy mech reniferowy ma zapach?

Tak, oczywiście. Trudno jest opisywać zapachy, ale spróbuje.  Jest to delikatny i przyjemny zapach lasu, taki leśny zapach.

 Mam nadzieję, że ten tekst pozwolił Ci zrozumieć czym jest jest chrobotek reniferowy ;)

JEŻELI SPODOBAŁ CI SIĘ TEN TEKST, PODZIEL SIĘ OPINIĄ W KOMENTARZU I UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM.

DZIĘKUJĘ!

Komentarze ()

Produkt dodany do ulubionych
Product added to compare.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.